Rekomendacje / Testimonials

Kirill Karabits, conductor
Principal Conductor, Bournemouth Symphony Orchestra
bsolive.com
kirillkarabits.com

I have met Jadwiga Smieszhalska during the I,Culture orchestral residency in summer 2013. She spent time with us helping to resolve physical and mental problems which are directly related to the job of orchestral musicians.
Jadwiga knows a lot about a physical specifications of different orchestral instruments and the ways how to prepare the body to face all inconveniences that it might cause for your muscles. Among her different activities during the residency, she has been providing us with very useful warmup exercises that helped to resist during the long rehearsal days.
Her presence made a big difference for all of us and I wish that every musician had a possibility to regularly consult with specialists like her.

 

 

Marshall Marcus, violinist
Chief Executive of the European Union Youth Orchestra
President of Sistema Europe

euyo.eu
marshallmarcus.com

I worked with Jadwiga Śmieszchalska with the I, Culture Orchestra during summer 2012, when I was a tutor and adviser with the I, Culture Orchestra.
I found her work with the Orchestra to be extremely valuable, and for the players useful both in the short and long term. She helped many players to increase their awareness of their bodies, helped others relieve temporary pains, and was particularly helpful in a first violin sectional when tensions within the dynamic of the section were being addressed.
In general I found Jadwiga committed, well qualified, and sensitive in her approach to all of the musicians. I would have no hesitation in recommending her work.

 

 

Pianistka
pracownik wyższej uczelni muzycznej

Działam w zawodzie muzyka przez ponad 2/3 swojego życia. Na drodze artystycznej spotykałam wybitnych nauczycieli i profesorów, jednak ciągle odczuwałam brak trenera czy też opiekuna, który spojrzałby na mnie całościowo – zarówno od strony mojej muzycznej pasji jak i funkcjonowania w życiu codziennym.

Nawiązując kontakt z Panią Jadwigą Śmieszchalską chciałam skupić się na kilku podstawowych zagadnieniach – osiągnięciu większej swobody fizycznej podczas gry, przygotowaniu mentalnemu do występów estradowych i okiełznaniu tremy oraz usystematyzowaniu pracy przy instrumencie. Nasza współpraca nie tylko spełniła, ale i przerosła moje oczekiwania. Poprawiła się moja świadomość ciała, wiele zmieniło się w samym sposobie i technice gry, oddychaniu i prowadzeniu narracji muzycznej. Otrzymałam wiedzę i narzędzia pomocne w przygotowaniu mentalnym do koncertów. Co najważniejsze nauczyłam się jasno stawiać cele i skutecznie je realizować, troszczyć się o życiową równowagę, dbać o rozwój osobisty i zawodowy, być szczęśliwszym człowiekiem i muzykiem. Wszystkie te umiejętności już owocują w postaci serii udanych koncertów, zmiany mojego nastawienia w podejmowaniu wyzwań i realizacji kolejnych projektów, również tych ‘niemuzycznych’. Jestem Pani Jadwidze ogromnie wdzięczna za pomoc w przeprowadzeniu tych zmian, za motywację, wsparcie, energię i serdeczność jaką mnie otoczyła. Dokonało się we mnie przełamanie, otwarcie na życie, świat i muzykę.

Uważam, że każdy muzyk-instrumentalista powinien mieć możliwość współpracy z trenerem, który zatroszczyłby się o jego kondycję mentalną i fizyczną. W naszym szkolnictwie muzycznym kładzie się nacisk na ogromną odpowiedzialność za występ publiczny, jednocześnie często pomijając i zaniedbując te kwestie, co skutkuje słabą odpornością na stres estradowy u polskich muzyków. Z kolei nieprawidłowa technika gry i niewłaściwe metody ćwiczenia, a także brak odpowiedniej profilaktyki mogą powodować urazy, nadwyrężenia i kontuzje uniemożliwiające dalszą grę na instrumencie. Zajęcia z Panią Jadwigą Śmieszchalską, która z zawodu jest również muzykiem i rozumie specyfikę tej pracy to antidotum na problemy naszego środowiska. Kontakt z Panią Jadwigą polecić wszystkim pragnącym rozwoju i poszukującym zmian w swoim życiu, każdemu kto chce funkcjonować w większej zgodzie i harmonii z potrzebami ducha i ciała.

 

 

Szymon Nidzworski
saksofonista, aranżer, kompozytor
szymonnidzworski.com

Jadwigę poznałem przy okazji jednego z moich koncertów. Liczne rozmowy na temat muzyki udowadniały, iż Jadwiga jest osobą kochającą dobrą muzykę, obdarzoną niezwykłą świadomością oraz wrażliwością muzyczną.
W czasie moich przygotowań do Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego w Łodzi otrzymałem od Jadwigi profesjonalne rady i opiekę z zakresu chociażby takich zagadnień: jak należy radzić sobie ze stresem, w jaki sposób świadomie przygotowywać się do występów publicznych czy jak korygować błędy w postawie przy grze na instrumencie oraz wiele innych.
Mogę z całą pewnością stwierdzić, że spotkania te nie tylko przygotowały mnie do występu na konkursie, ale stały się nauką z której czerpię do dziś w mojej postawie artysty podczas występów scenicznych.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s